Dmytro Babyuk (dmytro_babyuk) wrote,
Dmytro Babyuk
dmytro_babyuk

Білет на гуляння у міському парку 1917 року.

Сьогодні, гуляючи міським парком, ми навіть не задумуємось, навіщо його розмістили саме у цій частині міста. Тим більше нам важко уявити те, що вхід на територію цього парку колись періодично був платний.

Звичайно всі звертають увагу, що з парку відкривається чудовий краєвид на Старе місто, але це була не сама головна причина його розміщення.

Новопланівський міст. Вид зі скверу "Лебедине озеро"
До появи Новопланівського мосту у 1874 році, головний парк був на Старому бульварі, як його прозвав місцевий люд. Він розміщувався в районі Вірменського бастіону. Але за описами тих часів парк був затісний і погано облаштований.
Парк на Старому бульварі. Вид із Замкового мосту
На той час Старе місто було настільки густо заселене, що прогулянки були не розкіш, а необхідність. А гуляти не було де. Уявіть відсутність каналізації, коли нечистоти виливаються на вулицю, все стікає в каньйон річки, а під пекучим сонцем випаровується і повертається назад у місто, викликаючи спалахи різноманітних хвороб. Плюс велика кількість кінного транспорту, а ми всі знаємо, що інколи коні за собою залишають :) Так що після відкриття мосту до нового міста, першим ділом заклали великий парк саме для прогулянок. Гарний краєвид - це був приємний бонус. Скоріш за все, окрім доріжок під густою тінню дерев, у парку були й інші атракції для гарного проведення часу.Місце розміщення парку
Про атракції щось казати дуже важко, адже опису я не знайшов. Трішки світла проливають деякі фото.

На верхньому знімку видно щось типу шатра цирку (1). Чи це саме цирк сказати важко, але бачимо велику кількість прапорців, притаманну саме для цього закладу. Також на одному фото видно етап його побудови.
Під цифрою "2" бачимо невеликий місток. Він зберігся до наших днів і до сьогодні є окрасою скверу під назвою "Лебедине озеро".
Місток "2"
Також під цифрою "3" бачимо альтанку. Наявність архівного фото дозволяє її побачити.

Альтанка у парку
Якість фото також дозволяє роздивитись альтанку в деталях:
Дата на верхньому прапорці вказує на ймовірну дату встановлення "1886" рік. Такий тип альтанок був дуже розповсюджений у той час, не зважаючи на те, що мав відкритий дах.
Місце розташування альтанки не так давно мені вдалось знайти.
Давня альтанка у сучасному вигляді парку.
Як бачимо, навіть фрагментарно збереглись мощені доріжки.
Далі переберемось на вулицю Шевченка, де знаходиться центральний вхід до парку.
В ті часи по обидва боки від входу стояло дві невеликих восьмигранних дерев'яних "будиночки".
Чому ці "будиночки" були саме такої форми сказати важко. Але подібний восьмигранник також короткий період стояв біля Замкового мосту у 1918 році.
Парк мав дерев'яну огорожу, ймовірно, по всьому периметру. Подібну також бачимо на фото біля Пушкінського дому (міський Будинок культури) у 1914 році.
З часом головний вхід до парку змінив свій зовнішній вигляд. Станом на 1916 рік будиночки змінили форму з восьми до чотирикутної форми.
Також можна гарно побачити півкруглі вікна та нові ворота, увінчані перехрещенихми балками. Вхід складався з головних воріт на дві стулки та двох бічних на одну стулку. Позаду ці будинки мали криті навіси, що бачимо на поштівці проміжкового часу перебудови входу.

Вигляд з середини парку
У 2016 році цей ракурс мав такий вигляд.
2016 рік
Ще трішки світла допоможуть пролити карти. Найбільш детальна датується 1928 роком.
Як бачимо, планування парку особливо не змінилось, за виключенням тільки головної дороги. Та, що йде під невеликим кутом вгору (жирніша), зараз веде не на вул. Пушкінську, а впирається у літній театр, зведений в радянські часи у 1950-х. Головною згодом стала тоненька доріжка, яка тягнеться під кутом до верхнього правого кута.
Літній театр сьогодні
Далі розглянемо центральну алею парку. Знову розглянемо цю ж карту.
Ми бачимо будівлю колишньої Маріїнської гімназії "1" (сучасна школа №8), бувший заклад "Стрілець" "2". Поруч, на місці головного входу, вже бачимо тільки одну будку. Далі будівля під номером "3", на місці якої зараз стоїть "клітка", і будинок "4", на місці якого зараз зводиться новий. Що за споруда в центрі алеї "5" сказати важко, а от під номером "6", скоріш за все, крита сцена для виступів. Про це говорять три ряди лавок для слухачів. Подібні сцени в парках не були рідкістю. Ось до прикладу подібна сцена у одному з міст імперії того часу.
А тепер повернемося до вхідного квитка у парк. Квиток датований 1917 роком, друкований на звичайному папері у міській електротипографії Вайнбаума. Сам друк доволі низької якості. Квиток має приблизно 5 на 7 см. Квиток говорить, що 29 квітня 1917 року в парку відбувались гуляння. Які саме сказати важко. Відома також ціна 35 копійок. Зважаючи на те, що у парку був критий майданчик, ймовірно, у парку періодично влаштовувались різноманітні концерти.
Оригінал білету знаходиться у фондах К-ПДІМЗ
Tags: 1917, Вайнбаум, Дмитро Бабюк, Кам’янець-Подільський, білет, гуляння, міський парк, план, фотографія
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 2 comments