Dmytro Babyuk (dmytro_babyuk) wrote,
Dmytro Babyuk
dmytro_babyuk

Цей день 130 років тому або ярмарок на "Іванця" у Кам'янці

Сьогодні ми відзначаємо свято Івана Купала. Не знаю, як говорять в інших регіонах, але в нас кажуть саме на "Іванця". Зазвичай в ці дні проводились великі ярмарки, люди святково одягались, співали пісні. Але як же це все відбувалось у нас в Кам'янці? Фотограф того часу Міхал Грейм допоможе нам це побачити.


фотограф М.Грейм

Скажемо, що тогових площ в нас було декілька, але найбільший влаштувався на Новому плані після побудови Новопланівського мосту. Саме завдяки цьому стало можливим перенести торгові ряди з тісного Польського ринку Старого міста на великі простори не забудованої ще тоді нової частини міста. Тоді ринок на новому плані знаходився не там, де ми звикли бачити його зараз. Він знаходився тоді.... тут має бути барабанна черга... на місці міської ради, тобто саме на майдані Відродження!


місце тодішньої торгової площі на сучасній карті

Сьогодні площа виглядає так:

А колись з того ж ракурсу мала такий вигляд:

Щоправда, до побудови храму О.Невського, ринок заходив ще й на сусідню територію


З правого боку бачимо торгові халупки.
Після побудови храму ця ж локація стала виглядати так:

Ринок тоді, звичайно ж, трохи зменшився у розмірах. Згодом, у Радянські часи, він перемістився ще далі на околиці. Туди, де він знаходиться і до сьогодні.

В ті часи, як і тоді, на ринку було дуже людно, особливо у святкові дні, на так званих ярмарках, куди приїздили покупці і торговці з усіх околиць. Саме тоді, у це саме свято, М.Грейм вирішив сфоторгафувати події, що відбувалися на ринку. На сьогодні мені відомі всього дві фотографії:


Позаду бачимо ті ж самі торгові халупки. Що цікаво, люди тоді краще переносили спеку, так як не бачимо жодних навісів. В ті часи був інший клімат, ніж зараз. Літо було не таким жарким а зими не такі холодні. Плюс одяг з натуральних тканин був неабияк зручний, навідміну від сьогоднішньої синтетики.

А тут серед тих самих торгових халуп, людей розважає своїми піснями лірник, навколо якого вже зібралась аудиторія слухачів.
Як свідчить підпис фотографа, ці події сфотографовані як раз на "Іванця", на торговій площі Нового плану у Кам'янці.

Tags: Івана Купала, Дмитро Бабюк, Кам’янець-Подільський, Міхал Грейм, на "Іванця", свято, ярмарка
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments